Standard Deweloperski Domu: czynniki, które powinieneś wziąć pod uwagę przy wyborze dewelopera

Rynek pierwotny oferuje szeroki wybór mieszkań i domów. Kupno lokalu od dewelopera należy popularnych i wygodnych rozwiązań. Kupujący otrzymuje bowiem lokal, w którym większość prac została  wykonana, a użyte materiały są nowe. Poza tym, decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, to my wybieramy określony standard deweloperski. Dlatego przed podjęciem decyzji o kupnie mieszkania, należy szczegółowo przyjrzeć się deweloperowi i jego ofercie. 

O tym, co oznacza pojęcie standard deweloperski domu lub mieszkania oraz, czy standard i stan deweloperski znaczą to samo, pisaliśmy w naszym poprzednim artykule, który możesz przeczytać TUTAJ.

Reputacja dewelopera a standard deweloperski – jak ją sprawdzić? 

Reputację dewelopera można zbadać na kilka sposobów. Jest ważna w procesie podejmowania decyzji o zakupie mieszkania lub domu. Od jakości wykonywanych prac będzie zależeć jakość standardu deweloperskiego lokalu, w którym planujemy zamieszkać. Od jego jakości zależy komfort naszego życia. Unikniemy też nerwów z powodu reklamacji i poprawiania błędów wykonawczych i przeciągania momentu zamieszkania.

Jak sprawdzić reputację dewelopera? 

  • Poznaj opinie i recenzje od byłych klientów, ponieważ są one istotnym źródłem informacji na temat jakości usług dewelopera i jego wiarygodności. Możesz je znaleźć w Internecie, na stronie firmowej, na forach czy w mediach społecznościowych.
  • Sprawdź historię i doświadczenie dewelopera na rynku nieruchomości np. analizując działalność dewelopera. Pomocnym będzie status prawny czy informacje o tym, jak długo firma funkcjonuje na rynku. 
  • Dowiedz się, jakie projekty deweloper zrealizował w przeszłości oraz, jakie są opinie na temat budowy i standardu wykończenia. 
  • Bardzo istotnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania czy domu od konkretnej firmy deweloperskiej jest przynależność do np. stowarzyszeń branżowych, takich jak Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) lub Polski Związek Pracodawców Budownictwa. To potwierdza wiarygodność dewelopera. Takie informacje znajdziesz na stronach internetowych tych organizacji.
  • Skorzystaj z narzędzi internetowych, takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, gdzie dowiesz się o statusie prawnym firmy oraz wysokości kapitału zakładowego, a także poznasz wpisy dotyczące ewentualnych zaległości podatkowych lub celnych. 

Wszystkie te informacje pomogą w ocenie wiarygodności dewelopera i świadomej decyzji o zakupie wymarzonej nieruchomości. 

Reputacja to nie wszystko – zrób analizę standardu deweloperskiego

Standard deweloperski to opis techniczny mieszkania oraz budynku, który otrzymujesz razem z umową deweloperską. Najczęściej jest składową prospektu informacyjnego inwestycji, która mówi o konkretnym lokalu i budynku. Pamiętaj, że standard deweloperski opisuje wyposażenie, a także zakres wykończenia oraz rodzaj materiałów, które użył deweloper. Dodatkowo powinien znaleźć się opis wykonania części wspólnych i samej konstrukcji budynku. 

Standard deweloperski jest tylko deklaracją, do której powstania posłużyły założenia wykonawcy, twórcy projektu budowlanego budynku oraz indywidualnych ustaleń dewelopera z klientem czyli z Tobą. Standard deweloperski nie jest znormatyzowany przez polskie prawo. Wychodzi poza ogólnie zapisane informacje w normach budowlanych, czy też w Ustawie Deweloperskiej (Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym z dnia 20 maja 2021 roku, regulująca stosunki między nabywcą nieruchomości a deweloperem).

Aby upewnić się, że standard deweloperski odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom, powinieneś dokładnie przeanalizować umowę sprzedaży wraz ze wszystkimi załącznikami. Poza tym przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania lub domu u konkretnego dewelopera, jeśli masz skonkretyzowane oczekiwania co do standardu deweloperskiego, porównaj oferty różnych firm deweloperskich. Tu warto sprawdzić, jakie elementy są zawarte. 

Sprawdź jakość materiałów i wykończenia 

By ocenić estetykę i trwałość użytych materiałów wykończeniowych, nie wystarczy tylko wizualna ocena i deklaracja dewelopera. Jakość materiałów budowlanych, których użycie deklaruje deweloper, możesz sprawdzić na kilka sposobów. 

Po pierwsze, zapoznaj się z dokumentacją techniczną. W opisie standardu mieszkania lub domu deweloper określa zakres wykończenia oraz rodzaj użytych materiałów budowlanych. Po drugie sprawdź, czy materiały budowlane posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty. 

Przykładowe certyfikaty to:

  • Certyfikat środowiskowy ISO 14001
  • Ocena cyklu życia produktu (LCA)
  • Ecolabel
  • EKO – ITB – oznaczenie dla produktów budowlanych nieszkodliwych na żadnym etapie - od produkcji po utylizację
  • GEV EMICODE – certyfikat nadawany przez międzynarodową organizację badającą jakość produktów.
  • Oznakowanie CE lub B to potwierdzenie, że dany produkt spełnia wymagania obowiązujących przepisów.

Infrastruktura zewnętrzna, gwarancja, certyfikaty i zgodności

Infrastruktura zewnętrzna, gwarancja, certyfikaty i zgodności – dlaczego o tym piszemy? Ponieważ te warunki wpływają w znacznym stopniu również na standard deweloperski. 

  • Niezwykle istotna jest przede wszystkim lokalizacja samej inwestycji. Budynki mieszkalne, które zostały zaprojektowane w miejscach, gdzie istnieje rozbudowana infrastruktura i usługi dodatkowe, są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, a tym samym ich standard deweloperski jest wyższy. I tak bardzo ważna będzie tutaj dostępność i odległość do sklepów, szkół, żłobków i przedszkoli czy placówek medycznych. Liczy się możliwość i bliskość komunikacji miejskiej oraz dogodne połączenia np. z centrum miasta. Coraz częściej kupujący cenią sobie obecność w niedalekim sąsiedztwie terenów zielonych i rekreacyjnych.
  • Kolejnym ważnym aspektem podnoszącym standard deweloperski są warunki gwarancji i serwisu posprzedażowego. Każdy deweloper określa warunki gwarancji, serwisu i serwisu pogwarancyjnego. Szczegóły znajdują się w umowie deweloperskiej, jak również w odpowiednich załącznikach. Okres gwarancji na materiały budowlane i wykończenia mieszkań oraz budynku mieszkalnego określa artykuł 568 § 1 kodeksu cywilnego, dodatkowo prace budowlane związane z wykonaniem obiektu ponadto objęte są pięcioletnim okresem rękojmi. Natomiast prace wykończeniowe i remonty obejmuje dwuletnia rękojmia. 
  • Usługi serwisowe i pomoc po zakończeniu budowy to znaczący punkt standardu deweloperskiego. Sprawdź, jakie usługi serwisowe oferuje wybrany przez Ciebie deweloper i jakie są warunki ich świadczenia. Są pomocne w utrzymaniu nieruchomości w dobrym stanie, a także w zapewnieniu sprawnej pomocy w przypadku awarii czy nagłych problemów technicznych. 
  • Certyfikaty i zgodności – bez nich deweloper nie powinien wydawać mieszkania lub domu. Deweloper zobowiązany jest do wydania dokumentów potwierdzających zgodność projektu domu oraz standardu deweloperskiego z wymogami prawa i aktualnych przepisów. Są to:
  1. Świadectwo energetyczne potwierdzające spełnienie wymagań efektywności energetycznej.
  2. Zaświadczenie o zgodności budowy i miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danej lokalizacji.
  3. Certyfikaty jakości, bezpieczeństwa i ekologii – w tym przypadku deweloperzy mogą posiadać różne certyfikaty takie jak: Certyfikat ISO 14001, Certyfikat BREEAM lub LEED. 

Komunikacja z deweloperem – czyli czy pytania i odpowiedzi

Pamiętaj, że wszystkie wątpliwości dotyczące standardu deweloperskiego powinieneś wyjaśnić już na samym początku współpracy z deweloperem. Dlatego nie obawiaj się zadawania pytań i oczekuj konkretnych odpowiedzi. Gdy już wszystko będziesz wiedzieć, nabierzesz pewności, że właśnie chcesz kupić mieszkanie od tego, a nie od innego dewelopera, monitoruj osobiście postępy budowy. Wtedy będziesz wiedzieć na pewno, że prace wykonywane są zgodnie z planem i założeniami budowlanymi, które otrzymałeś w dokumentacji.

Standard deweloperski to szersze pojęcie niż stan deweloperski. Na standard składają się nie tylko aspekty budowlane, wykończeniowe, jakościowe czy bezpieczeństwo, ale także otoczenie inwestycji i jej lokalizacja, usługi dodatkowe takie jak serwis pogwarancyjny. 

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami.

Polecane artykuły