Mateusz Łukaszewski
|
December 30, 2021
|
BLOG

Prowizja biura nieruchomości — co wchodzi w jej skład i dlaczego jest pobierana?

Prowizja biura nieruchomość budzi wiele kontrowersji. Czy jednak słusznie? Agenci nieruchomości angażujący się w sprzedaż mieszkania lub domu oferują swoje usługi w określonej cenie, która ma pokryć koszty ich pracy. Jednak sprzedającym zależy na jak najwyższym zysku, a kupującym na zapłaceniu za nieruchomość, jak najmniej. W tym artykule przedstawimy zaplecze pracy biura nieruchomości i sprawdzimy, czy warto inwestować w jego usługi?

Prowizja biura nieruchomości — za co płacimy?

Dlaczego wiele osób sprzedających nieruchomości nie decyduje się na skorzystanie z usług agenta lub biura nieruchomości? Jedną z przyczyn jest wciąż żywy mit, w którym pośrednik nieruchomości tak naprawdę niewiele robi. Kilka zdjęć, wrzucenie oferty w Internet i po sprawie. Bardzo często takie osoby decydują się skorzystać z pośrednictwa w sprzedaży dopiero po wielu miesiącach bezskutecznej próby zainteresowania potencjalnych kupców swoją nieruchomością.

A tak naprawdę praca, jaką trzeba wykonać przy sprzedaży nieruchomości, wymaga ogromnego doświadczenia, sieci kontaktów i zaangażowania pośrednika nieruchomości. Doświadczony w obrocie nieruchomościami agent nie tylko zorganizuje profesjonalną sesję zdjęciową, ale także zadba o atrakcyjny opis nieruchomości, umieści oferty na różnych portalach internetowych oraz zadba o reklamę.

Poza aktywną sprzedażą agent nieruchomości zadba o negocjowanie ceny sprzedaży oraz pomoże w załatwieniu formalności u notariusza. Obowiązki pośrednika nieruchomości to także pomoc w wycenie nieruchomości na podstawie lokalizacji oraz podobnych ofert dostępnych na rynku.

agent nieruchomości oprowadza małżeństwo po nieruchomości

Jak widać na podanych przykładach, prowizja biura nieruchomości wypłacana jest za szereg usystematyzowanych działań, które mają jeden cel — korzystną sprzedaż oferowanej nieruchomości. Warto przy tym zadać sobie pytanie, czy czas, który zaoszczędzimy oraz uzyskana końcowa cena za sprzedaż nieruchomości nie zrekompensują nam kwoty, którą zapłacimy za współpracę z biurem nieruchomości?

Prowizja dla pośrednika nieruchomości a prawo

Umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami reguluje art. 180 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Bazując na tym akcie prawnym, zakres czynności wykonywanych przez pośrednika nieruchomości będzie określać podpisana przez strony umowa pośrednictwa. To w niej powinny zostać zawarte szczegółowe informacje dotyczące współpracy przy sprzedaży nieruchomości, czynności, które bierze na siebie pośrednik nieruchomości oraz ile będzie wynosić prowizja biura nieruchomości.

Brak podpisanej umowy w formie papierowej może spowodować jej nieważność. Zatem przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań z pewnością agent nieruchomości poprosi was o podpisanie stosownych dokumentów. Warto przy tym podkreślić, że zapisy umowy można negocjować, włącznie ze wpisem o tym, ile wynosi prowizja biura nieruchomości.

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać, jest także sposób wypłacania prowizji. Przyjęło się, że wynagrodzenie dla pośrednika nieruchomości jest naliczane dopiero po skutecznej sprzedaży. Oznacza to, że jeśli agent nieruchomości nie sprzedał w naszym imieniu mieszkania lub domu, to nie należy mu się, wypłata uzgodnionej prowizji. Pamiętajmy jednak, żeby zwrócić uwagę na zapisy umowy pośredniczącej, czy przypadkiem biuro nieruchomości nie umieściło tam zapisu o dwuetapowej wypłacie prowizji lub wypłaty części wynagrodzenia w przypadku sprzedaży nieruchomości przez właściciela. Podkreślamy zatem, że dokładne przeanalizowanie umowy zawieranej na usługi biura nieruchomości, może nas uchronić przed niemiłą niespodzianką.

Umowa na wyłączność — wady i zalety

Podpisując umowę pośrednictwa mamy dwie możliwości. Możemy zdecydować się na podpisanie umowy na wyłączność lub bez wyłączności. W pierwszym przypadku decydujemy się na usługi tylko jednego pośrednika nieruchomości. W drugim możemy korzystać jednocześnie z usług innego biura nieruchomości lub nawet kilku agencji.

podpisanie umowy kupna domu

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Z perspektywy klienta może się początkowo wydawać, że korzystanie z pomocy wielu pośredników jest korzystne. Przecież im więcej osób zaangażuje się w sprzedaż, tym szybciej znajdzie się kupiec. Niestety w rzeczywistości wygląda to nieco inaczej. Pośrednik nieruchomości, który ma z nami umowę na wyłączność z pewnością będzie czuć większą motywację do sprzedaży, ponieważ nie rywalizuje z innymi agencjami. Daje mu to pewność zarobku, a co za tym idzie chęć zainwestowania czasu i środków na sprzedaż.

Sytuacja pośrednika nieruchomości w przypadku braku umowy na wyłączność jest nieco inna. Nie ma on żadnej gwarancji na sprzedaż, dlatego z pewnością mniej zaangażuje się w działania mające na celu promowanie danej oferty.

Ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości?

Prowizja biura nieruchomości wynosi od 2% do 5% wartości transakcji sprzedaży. Przy czym miejmy świadomość, że prowizja biura nieruchomości nie jest tym samym, co prowizja pośrednika nieruchomości. Najczęściej agent nieruchomości jest zatrudniony w biurze na umowę i otrzymuje za swoją pracę stałe wynagrodzenie. Wysokość wypłaty pośrednika nieruchomości będzie zależeć od wysokości podstawy jego wynagrodzenia oraz premii za podpisanie umowy sprzedaży.

Prowizja pośrednika nieruchomości będzie zatem dotyczyć głównie sytuacji, kiedy prowadzi on jednoosobową działalność gospodarczą. W innym przypadku prowizję za sprzedaż wpłacamy na rzecz biura nieruchomości.

Uzyskaj darmową wycenę nieruchomości

Zostaw swoje dane, a nasz agent skontaktuje się, aby wykonać darmową wycenę. Bez żadnych zobowiązań.