Inwestowanie w nieruchomości - co trzeba wiedzieć?

Inwestycje na rynku nieruchomości to cały czas, pomimo zmieniającej się globalnej sytuacji, najpewniejsza z form inwestowania. Jeśli przeanalizujemy ceny mieszkań oraz apartamentów inwestycyjnych lub zapytamy doświadczonych inwestorów, dowiemy się, że wartość nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym cały czas rośnie w czasie. Można odnieść wrażenie, że rynek nieruchomości nie wysyca się, cały czas deweloperzy budują nowe domy, mieszkania czy lokale na wynajem. Zakup nieruchomości i ich wynajem lub to doskonały sposób na stałe przychody. Jak zacząć inwestować? Najlepiej najpierw zgłębić temat inwestowania w nieruchomości przy pomocy internetu lub książek, które napisali doświadczeni inwestorzy. Wiele pozycji książkowych krok po kroku przedstawia proces zakupu, jak również wynajmu, a także różne formy inwestycji. Bez odpowiedniej wiedzy nie uda nam się osiągnąć najlepszych efektów.

Wynajem długoterminowy, czy wynajem krótkoterminowy? Którą formę inwestycji wybrać?

Wynajem krótkoterminowy jest często wykorzystywany w turystycznych lokalizacjach tam, gdzie mamy sezonowy napływ ludzi. Taka forma inwestowania sprawdza się zarówno w naszym kraju, jak i na terenie całego świata. Można wyszukać atrakcyjne turystycznie kraje, gdzie ceny nieruchomości są mniejsze, jak na przykład Cypr i tam całorocznie wynajmować na krótki termin apartamenty dla turystów. Wynajem krótkoterminowy to duży zysk, ponieważ ustalamy cenę za dobę, jednak w momencie kryzysów, pandemii, czy innych nieprzewidzianych okoliczności takich jak zdarzenia losowe, popyt na taki wynajem maleje lub też tracimy całkowicie możliwość wynajmu i zysków. Najem krótkoterminowy wiąże się też z potrzebą ciągłego kontrolowania obiektu, wydawania dodatkowych środków na sprzątanie po gościach oraz na reklamy, remonty i doposażanie miejsca, aby było atrakcyjniejsze dla turystów.

inwestycja w nieruchomości i ich wynajem

Wynajem długoterminowy to bezpieczniejsza inwestycja również popularna na całym świecie. Po zakupie nieruchomości można wynajmować ją w całości lub podzielić na pokoje, a najemcy co miesiąc płacą określoną kwotę. Dzięki umowie wynajmu mamy zabezpieczenie finansowe na kilka miesięcy i określony okres wypowiedzenia, w czasie którego możemy szukać nowych najemców, aby zachować płynność finansową. Taka forma inwestycji daje nam stały dochód pasywny, który jest tym większy im lepszy standard mieszkania. Na wysokość czynszu zawsze ma wpływ również lokalizacja, dlatego weźmy to pod uwagę, kupując mieszkanie i wybierzmy na przykład centrum miasta. Warto inwestować w nieruchomości w lepszej lokalizacji jednak wszystko zależy od kapitału inwestora. Stale rosnąca inflacja i wzrost wartości nieruchomości pozwala nam również na zwiększanie miesięcznego kosztu wynajmu. Tak samo wygląda sytuacja przy wynajmie długoterminowych lokali usługowych.

Zakup mieszkania na rynku nieruchomości - inwestowanie z głową

Jeśli mamy odpowiednią zdolność kredytową, warto skorzystać z kredytu hipotecznego, jeśli chcemy zakupić nieruchomości przeznaczone na wynajem. W momencie, kiedy wynajmujemy nieruchomość, najemcy tak naprawdę spłacają comiesięczną ratę naszego kredytu, a my będziemy na niej zarabiać w przyszłości. Przy wynajmie na krótkie okresy czasu możemy liczyć na większą opłacalność takiej inwestycji. Kredyt hipoteczny sprawi, że nie będziemy musieli wydawać od razu dużej sumy pieniędzy na nieruchomość, a tym samym będziemy mogli szukać kolejnego lokalu bez potrzeby gromadzenia kapitału. Inwestowanie w nieruchomości to najlepsza forma ochrony swoich oszczędności. Zalety inwestowania to również możliwość sprzedaży swoich mieszkań w dużo wyższej cenie w przyszłości dzięki temu, że ich wartość stale rośnie.

Inwestowanie w nieruchomości - house flipping

Czy słyszeliście już o house flipping? Jeśli interesuje Was inwestowanie w nieruchomości warto przyjrzeć się bliżej house flippingowi. To bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych forma zarabiania na nieruchomościach. Na czym polega? Inwestor kupuje lokal w niskiej cenie, poniżej ceny rynkowej, który jest w złym stanie i wymaga remontu. Następnie zajmuje się mieszkaniem, doprowadza go do dobrego stanu wizualnego i technicznego i sprzedaje go po dużo wyższej cenie. Przy takim inwestowaniu trzeba dysponować określonym kapitałem, który pozwoli nam na zakup oraz remont nieruchomości. Po doprowadzeniu jej do lepszego stanu jej wartość rośnie i po sprzedaży możemy zainwestować i zająć się w ten sam sposób kolejnymi nieruchomościami.

house flipping

Inwestować w nieruchomości może także osoba posiadająca działalność gospodarczą. Może ona opodatkować przychody z wynajmu a dodatkowo odliczyć wszelkie koszty, który ponosi w związku z nieruchomością. W tym przypadku trzeba tylko pamiętać, że przy sprzedaży - jeśli kupujący nie będzie również prowadził działalności gospodarczej, będziemy musieli dodatkowo do ceny mieszkania lub lokalu doliczyć podatek. Może się okazać, że taką nieruchomość będzie trudniej sprzedać. Jak widać, istnieje dużo możliwości inwestowania w nieruchomości i trzeba zawsze przeanalizować plusy i minusy, a także zgłębić wiedzę w temacie, a następnie spróbować swoich sił jako inwestor.

Polecane artykuły