Mateusz Łukaszewski
|
March 14, 2022
|
BLOG

Ubezpieczenie nieruchomości — na czym polega i ile kosztuje?

Kwestia poczucia bezpieczeństwa jest szczególnie ważna, kiedy mówimy o nieruchomości mieszkalnej. Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania? Z czego powinno się składać? To bardzo istotne pytania, które zadają sobie wszyscy, którzy posiadają mieszkanie lub dom na własność. Przykładowe oferty ubezpieczeń możemy znaleźć na wielu stronach internetowych, jednak najlepszym rozwiązaniem będzie spersonalizowana propozycja dopasowana do naszych potrzeb.

Dlaczego ubezpieczenie domu lub mieszkania jest przydatne?

Możliwości ubezpieczenia mieszkania lub domu jest wiele, a na najprostsze propozycje można trafić nawet przez przypadek, przeglądając strony internetowe. W zależności od naszych potrzeb mamy możliwość zawarcia w polisie wszystkich aspektów, na których nam zależy. W ubezpieczeniach nieruchomości bardzo ważny jest okres, na który je wykupujemy.

Przeglądając oferty i porównywarki ubezpieczeń, możemy szybko i łatwo wykonać porównanie ofert, które przedstawi nam różnice cenowe oraz zawartość polis. Istnieje wiele możliwości opłacania takiego ubezpieczenia, między innymi szybkie przelewy internetowe, które możemy wykonać za pośrednictwem aplikacji bankowej w telefonie. Jest to ogromna wygoda i oszczędność czasu.

Kolejnym atutem jest również oszczędność finansowa, ponieważ samodzielnie możemy wybrać warianty ubezpieczeń oraz to, co obejmują. Płacimy tylko za te udogodnienia, które zakupiliśmy. Zakupu polisy ubezpieczeniowej można dokonać samodzielnie przez Internet lub za pośrednictwem agenta. Coraz bardziej popularne jest jednak ubezpieczenie mieszkania online.

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania i domu?

Ubezpieczenie domu i mieszkania chroni przed niespodziewanymi sytuacjami losowymi, które mają niekorzystne dla nas skutki lub prowadzą do szkód i strat materialnych w zakresie ujętym w polisie. Należą do nich kradzieże, pożary czy zalania, które powodują zniszczenia oraz uniemożliwiają nam przebywanie na terenie nieruchomości.

rozmowa z ubezpieczycielem

W zależności od tego, na jakich warunkach polisy najbardziej nam zależy, możemy wybrać różne warianty. Jednym z przykładów może być ubezpieczenie murów, które w przypadku zdarzeń losowych takich jak zalanie czy spalenie, zagwarantuje nam, że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania. Ubezpieczenie domu lub mieszkania może zagwarantować nam również ochronę przed takimi konsekwencjami jak kradzież, lub zniszczenie cennego dla nas wyposażenia, czyli tzw. ruchomości domowych.

Warto zastanowić się również nad ubezpieczeniem OC, dzięki któremu będziemy spokojniejsi w przypadku, gdy to my zniszczymy czyjeś mienie. Wypłata odszkodowania dla poszkodowanego odbędzie się za pośrednictwem naszego ubezpieczenia, więc nie będziemy musieli wyciągać pieniędzy z własnej kieszeni.

Co wchodzi w skład ubezpieczenia nieruchomości?

Wyróżniamy rodzaj ubezpieczenia, który obejmuje ryzyka podstawowe oraz ubezpieczenia dodatkowe. W podstawowej wersji chronimy naszą nieruchomość przed konsekwencjami zdarzeń losowych, takich jak np. niekorzystne warunki atmosferyczne. Może to być huragan, gradobicie czy silna burza. Szkody wyrządzone w takich sytuacjach możemy naprawić w ramach polisy mieszkaniowej.

Ten wariant może obejmować konkretne części składowe domu lub mieszkania, takie jak instalacje wodne i elektryczne, ściany i części zabudowy, okna i drzwi, sanitaria, instalacje grzewcze oraz balkony i tarasy. Warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia i zdecydować, czy chcemy dodatkowo ubezpieczyć nieruchomość.

Właściciele mieszkań często nie poprzestają na podstawowej wersji pakietów w polisie mieszkaniowej. Ubezpieczają również ruchomości znajdujące się w domu, a stawki są obliczane proporcjonalnie do wartości nieruchomości. W przypadku kradzieży mienia lub jego zniszczenia możemy liczyć na wypłatę równoważności utraconego przedmiotu.

Możemy rozszerzyć naszą polisę do budynków gospodarczych, dodać do niej gospodarstwo rolne oraz ubezpieczenie OC, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, ubezpieczenie samochodu. Sumy ubezpieczenia mieszkania są zależne od wartości rzeczy i nieruchomości zawartych w polisie. W ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy wszelkie informacje związane z wartością elementów stałych. Warunkiem wyboru ubezpieczenia nie powinna być cena, lecz zawartość polisy. Formalności związane z ubezpieczeniem nieruchomości powinniśmy zostawić przedstawicielowi, który szybko przeprowadzi proces.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu i mieszkania?

Cena ubezpieczenia domu lub mieszkania jest zależna od opcji, którą wybierzemy. Pakiet rozszerzony będzie z pewnością droższy od podstawowego, jednak musimy pamiętać, że ubezpieczenia mieszkań i domów są dla nas ochroną. Przed zakupem polisy mieszkaniowej warto zapoznać się z wieloma ofertami i porównać ceny i pakiety, jakie oferują konkretne firmy ubezpieczeniowe. Bardzo ważny powinien być dla nas przedmiot ubezpieczenia oraz okoliczności, jakie będą wpływały na wypłatę odszkodowania.

ubezpieczenie nieruchomości

Może to być np. stłuczenie przedmiotów szklanych, zniszczenie stałych elementów nieruchomości lub wystąpienie innych zdarzeń losowych. Zakres ubezpieczenia powinien obejmować wszystkie aspekty, o które martwimy się najbardziej. W obliczeniach powinien pomóc kalkulator ubezpieczenia domu lub mieszkania. Jeśli chcemy kupić ubezpieczenie nieruchomości, powinniśmy poszukać najpierw w Internecie. Jest to najszybsze i najłatwiej dostępne rozwiązanie, aby rozeznać się w rynku. Na najczęściej zadawane pytania najlepiej odpowie przedstawiciel agencji ubezpieczeniowej.

Dla kogo polisa mieszkaniowa jest najlepszym rozwiązaniem?

Wykupienie polisy jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą ubezpieczyć mieszkanie lub dom, które posiadają na własność. Warto dopasować je do swoich potrzeb i wyjść poza ogólne warunki ubezpieczenia. Zakres ochrony możemy dobrać samodzielnie, w zależności od tego, jakie zniszczenia są najbardziej prawdopodobne. Taki pakiet zapewnia pokrycie szkód bez potrzeby inwestowania własnych pieniędzy, w przypadku, gdy wystąpią niekorzystne zdarzenia losowe.

Uzyskaj darmową wycenę nieruchomości

Zostaw swoje dane, a nasz agent skontaktuje się, aby wykonać darmową wycenę. Bez żadnych zobowiązań.