Piotr Smoliński
|
July 26, 2022
|
BLOG

Działka nad morzem — czy warto w nią zainwestować?

Dom w malowniczej miejscowości nad samym morzem, zapach lasu i szum fal. Taki opis kojarzy Ci się jedynie z dwoma tygodniami urlopu? A co jeśli mógłbyś mieć to wszystko na co dzień? Ta kusząca wizja może stać się rzeczywistością, jeśli postanowisz kupić działkę nad Bałtykiem. Oprócz tego, że Pomorze jest wspaniałym miejscem do życia, zainwestowanie gotówki w nieruchomości (w szczególności w działki budowlane), to niemal zawsze opłacalna i bezpieczna lokata.

Inwestycja w działkę nad morzem — czy to się opłaca?

Ulokowanie kapitału w nieruchomościach to efektywna inwestycja, niezależnie od tego, czy będzie to działka budowlana na własne potrzeby, czy też nieruchomość zarobkowa/biznesowa.

Ceny działek stale rosną. A ceny ziemi nad morzem są w tej chwili warte ponad sześć razy więcej niż w 2010 roku. Grunty mają przy tym wysoką płynność przy zbyciu.

Specjaliści z zakresu inwestowania i finansów polecają swoim klientom dodawanie nieruchomości do swojego portfela inwestycyjnego, ponieważ jest to jedna z najbezpieczniejszych lokat kapitału.

Działka zlokalizowana nad morzem to jednak nie tylko korzyści inwestycyjne, warto poznać również jej dodatkowe mocne strony.

Działka nad morzem — zalety

Nadmorskie nieruchomości oznaczają bliskość bogatej fauny i flory oraz wspaniały krajobraz. Dźwięk szumiących fal i widok morza to cechy, których nie znajdziesz w innych regionach Polski.

Dodatkowo jest to obszar mocno zalesiony i ma to niebagatelny wpływ na czystość powietrza i niepowtarzalny wyciszający i relaksujący klimat.

Wpływ wody i powietrza nad morzem na zdrowie

Morski aerozol i woda w Bałtyku korzystnie wpływają na organizm człowieka. Skład powietrza nad morzem potrafi poprawić stan zdrowia każdego, jednak jest szczególnie wartościowy dla osób, które borykają się z problemami układu oddechowego, lub są często narażone na wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Prywatna wakacyjna kwatera

Posiadanie działki nad morzem w celach rekreacyjnych to także zapewnienie sobie niezależności w przypadku wakacyjnych wizyt. Kiedy posiadasz własną „bazę wypadową”, przestają interesować Cię rosnące ceny noclegów, czy dostępność miejsc.

domek na działce nad morzem

Na bałtycki urlop możesz zdecydować się z dnia na dzień, nawet w szczycie sezonu, kiedy rezerwacja noclegu w hotelach, domkach czy innych tego typu miejscach jest już z reguły niemożliwa.

Kupno działki nad morzem — na co zwrócić uwagę?

Zakup działki zawsze należy poprzedzić zebraniem odpowiednich informacji na jej temat. Działki nad morzem mają jednak kilka dodatkowych kwestii, na które należy zwrócić uwagę.

Media na działce

Zanim kupisz działkę (szczególnie jeśli jest to działka budowlana), musisz znać jej istniejące oraz planowane uzbrojenie, czyli z jednej strony pożądaną dostępność prądu, gazu, kanalizacji, wody, linii telefonicznych czy światłowodowych, a z drugiej- czy przez jej teren nie przebiegają linie energetyczne, które wykluczają część gruntu z użytkowania.

Prawny status działki

Przed zakupem koniecznie musisz przeczytać dokładnie jej księgę wieczystą. Znajdziesz tam wiele informacji dotyczących praw własności, wszelkiego rodzaju hipotek czy służebności oraz upewnisz się, jaki to rodzaj działki.

Przeglądanie ksiąg wieczystych jest całkowicie darmowe. Zarówno w wydziałach ksiąg wieczystych sądów rejonowych, jak i za pośrednictwem internetu na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości pod adresem http://ms.gov.pl/.

Działka, a miejscowy plan zagospodarowania

Kolejny krok na drodze do zakupu działki to określenie, jakie są dla niej warunki zabudowy w miejscowym planie zagospodarowania. Te informacje znajdziesz w Urzędzie Gminy. Jeśli działka nie jest objęta planem zagospodarowania, konieczny będzie wniosek o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. 

Dodatkowe informacje

Ze względu na nadmorskie położenie działki, warto dowiedzieć się w Urzędzie Miasta czy grunt, który Cię interesuje, nie posiada podwyższonego stopnia ochrony lub walorów ochronnych istotnych dla rzeźby terenu.

Linia brzegowa — co to jest i dlaczego jest istotna?

Linia brzegowa to krawędź brzegu, której wyznaczenie następuje zgodnie ze średnim stanem wody z okresu minimum ostatnich 10 lat. Zależą od niej możliwości budowlane na działce oraz miejsce, do którego możesz poprowadzić ogrodzenie.

Ceny działek nad morzem

Zakres cen działek nad morzem jest dość zróżnicowany. Koszt za metr kwadratowy zależy od wielu czynników. Uzbrojenia, kształtu, drogi dojazdowej czy lokalizacji.

Za inną kwotę kupisz piękną działkę budowlaną, położoną w pięknym, ustronnym miejscu niedaleko zejścia na plażę, za inną- działkę rolną położoną kilkadziesiąt kilometrów w linii prostej od morza.

plaża nad bałtykiem

Działka budowlana położona w dobrej lokalizacji, czyli na przykład w atrakcyjnej turystycznie miejscowości, kosztuje średnio około 500 zł za metr kwadratowy. Działka rolna jest z reguły tańsza nawet o 90%.

Inwestowanie w działki nad morzem — podsumowanie w 5 punktach

Nadmorska nieruchomość to bezpieczna inwestycja. A kiedy chcesz spieniężyć swoją lokatę, dalsza sprzedaż działki jest zwykle szybka i bezproblemowa.

Oprócz bezpiecznego ulokowania pieniędzy w gruncie masz możliwość prywatnego korzystania z dobrodziejstw przyrodniczych, krajobrazowych i zdrowotnych nadbałtyckich terenów.

Poza zamieszkaniem nad morzem czy posiadaniem prywatnej wakacyjnej kwatery możesz także wynajmować nieruchomość turystom i dodatkowo zarabiać na swojej inwestycji.

Przed wyborem i zakupem działki zorientuj się, jakie dokładnie są Twoje potrzeby, plany i możliwości, a także wykonaj dobry research i sprawdź działkę pod kątem prawnym i administracyjnym.

Spośród wszystkich rodzajów działek, najdroższa będzie działka budowlana.

Uzyskaj darmową wycenę nieruchomości

Zostaw swoje dane, a nasz agent skontaktuje się, aby wykonać darmową wycenę. Bez żadnych zobowiązań.