Mateusz Łukaszewski
|
August 20, 2022
|
BLOG

Domek letniskowy czy całoroczny — w co zainwestować?

Marzą Ci się słoneczne dni spędzone przed własnym domkiem letniskowym, na pachnącej kwiatami działce? Myślisz o tym, jak przyjemnie byłoby móc spędzić weekend poza miastem, nie martwiąc się o wynajmowanie pokoju w niesprawdzonym hotelu? Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzenie kilku wolnych chwil, rozkoszując się ciszą z dala od zgiełku miasta, na własnym kawałku ziemi.

Skoro taki komfort jest rzadki w przypadku budynku mieszkalnego w środku miasta, warto rozważyć inwestycję w pomysł pt. budowa domu rekreacyjnego. Jeśli chcesz mieć swoją własną odskocznię i dopiero rozglądasz się za działką, pomyśl nad tym, jaki typ domku wybrać. Dowiedz się, z czym wiąże się postawienie domu letniskowego i całorocznego.

Domek letniskowy, domek rekreacyjny, domek całoroczny — czym się różnią?

Według polskiego prawa budowlanego domek letniskowy to również rekreacyjny domek letni. O takim nazewnictwie nie decyduje to, czy budowla służy nam cały rok, czy tylko w sezonie letnim, a czynniki takie jak wielkość jego powierzchni (do 35 m²), liczba kondygnacji (1) i odległość od innych budynków.

Dom letniskowy a dom całoroczny — jakie zasady budowy obowiązują?

Według polskiego prawa budowlanego domek rekreacyjny nie wymaga pozwolenia na budowę. Sprawdź jednak, co o przeznaczeniu gruntu mówi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Mimo braku potrzeby uzyskania pozwolenia są warunki, które musisz spełnić, aby o budynku można było mówić jako o domu letniskowym.

domek letniskowy ogródek

Powierzchnia stawianego budynku nie może przekraczać 35 m² i musi być on budynkiem wolnostojącym, jedynym na obszarze 500 m². Taki domek nie może posiadać więcej niż jednej kondygnacji. Nie ma tutaj znaczenia, czy jest to domek letniskowy, czy domek całoroczny.

Budowa domku letniskowego – czy trzeba ją zgłaszać?

Gdy już zdecydujesz się na budowę takiego domku, wystarczy, że zgłosisz ten fakt w Starostwie Powiatowym. W przeciwnym razie budowa taka zostanie uznana za budowlaną samowolkę. Do dopięcia formalności potrzebujesz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych, mapę ewidencyjną, projekt swojego domku rekreacyjnego oraz oczywiście dowód dokonania opłaty skarbowej. Wystarczy, że dokumenty uzupełnisz odpowiednim formularzem, w którym określisz zakres i termin prac budowlanych. Niewiele formalności czyni inwestycję w domek rekreacyjny jeszcze bardziej atrakcyjną.

Domki letniskowe a dom całoroczny — czy są różnice w budowie?

Nie ma określonych przepisami różnic między domkami letniskowymi a całorocznymi. Różnice w praktyce wynikają bezpośrednio z wymaganych warunków mieszkalnych. Dom całoroczny powinien być właściwie uszczelniony i ocieplony. Zależy Ci przecież na tym, żeby w zimnych miesiącach szybko się nagrzewał i nie tracił ciepła. W tym celu należy zadbać o dobrej jakości, szczelną stolarkę drzwiową i okienną, co nie jest tak ważne w przypadku domku letniskowego (o ile nie stoi on w okolicy często nawiedzanej przez deszcze). Dobra izolacja domku zwiększy jednak jego wartość.

Ogrzewanie domu całorocznego

W domkach całorocznych często stosuje się wypełnienie konstrukcji wełną mineralną. Izoluje ona zarówno cieplnie, jak i akustycznie. Budując całoroczny domek letniskowy należy przemyśleć źródło ogrzewania, które będzie potrzebne w czasie zimnych miesięcy. Warto nad tym zastanowić się już na etapie projektowania, aby ogrzewanie było efektywne i wygodne w montażu.

Domek letniskowy czy całoroczny — trudna decyzja do podjęcia?

Jeśli mając domek letniskowy, z czasem zapragniesz wykorzystać swoje rekreacyjne miejsce do krótkich wyjazdów w zimne miesiące, możesz dokonać zmiany rodzaju domku. Zmiany takiej możesz również chcieć dokonać przed sprzedażą domku, aby podwyższyć jego wartość. W każdym przypadku chęć zmiany zgłoś w Starostwie Powiatowym, składając wniosek i dokumenty. Zmiana rodzaju domku na całoroczny wymaga również dokonania przebudowy — założenia instalacji elektrycznej oraz sanitarnej, a także ogrzewania.

domek letniskowy czy całoroczny

Czy mogę zmienić dom letniskowy w całoroczny?

Z wyżej wymienionych powodów warto się zastanowić już na etapie projektowania domku letniskowego, czy nie warto wprowadzić do projektu takich udogodnień, które przy ewentualnej zmianie na domek całoroczny oszczędzą dodatkowej pracy. Domek letniskowy o wyższym standardzie tzn. ocieplony i posiadający instalacje jest też lepszą inwestycją.

Domek letniskowy czy całoroczny — co wybrać?

Zastanawiasz się, czy będziesz spędzać ciepłe dni w domku letniskowym, czy lepiej w Twoim przypadku sprawdzi się mały dom mieszkalny? Wybór tak naprawdę zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji, w tym okolicy, w której chcesz stawiać domek. Jeśli potrzebujesz jedynie okazjonalnej odskoczni od dnia codziennego, miejsca na krótkie wypady do okresowego wypoczynku, żeby odpocząć na leżaku w cieniu drzewa, domek letniskowy powinien zrealizować Twoje potrzeby.

Kiedy zamienić budowę domku letniskowego w całoroczny?

Jeśli w planach masz weekendowe pobyty, a nawet bierzesz pod uwagę spędzanie w domku więcej czasu, w tym świąt i rodzinnych imprez, zastanów się, czy lepszym wyborem nie byłby domek całoroczny. Oczywiście możesz również zdecydować się na budowę domu letniskowego i z czasem przekształcić go w całoroczny. Musisz jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami i wypełnieniem niezbędnych procedur.

Sprawdź możliwości w planie zagospodarowania przestrzennego

Zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, przejrzyj projekty domków letniskowych oraz całorocznych i zastanów się, jakie przeznaczenie ma mieć Twój budynek. Pamiętaj, że domy letniskowe mają możliwość późniejszej przebudowy.

Uzyskaj darmową wycenę nieruchomości

Zostaw swoje dane, a nasz agent skontaktuje się, aby wykonać darmową wycenę. Bez żadnych zobowiązań.