Darowizna mieszkania — podstawowe informacje

Czy mogę przepisać mieszkanie na dziecko? Ile kosztuje przepisanie mieszkania? Czy mogę anulować darowiznę mieszkania? Kiedy muszę zapłacić podatek? Darowizny to złożony temat, który budzi wiele wątpliwości. Aby choć trochę je rozwiać, warto uporządkować sobie podstawowe informacje.

Darowizna mieszkania to szereg formalności urzędowych oraz notarialnych. W zależności od kilku czynników (m.in. stopnia pokrewieństwa między stronami umowy), opłaty, obowiązki notarialne i przede wszystkim - kwestie podatkowe, są różne. Oto garść ogólnych informacji na temat darowizny mieszkania.

Co to jest darowizna?

Darowizna to nieodpłatne przekazanie świadczenia na rzecz konkretnej osoby. W jej wyniku zwiększa się majątek osoby obdarowanej, kosztem majątku osoby obdarowującej.

Przekazanie mieszkania to wyjątkowy rodzaj darowizny. Zawsze musi odbyć się w formie aktu notarialnego. Bez dopełnienia tej formalności, umowa jest nieważna.

Unieważnienia darowizny lokalu mieszkalnego można też dokonać umyślnie, jeśli spowodowała ona niedostatek obdarowanego lub darczyńca zostanie potraktowany rażącą niewdzięcznością.

Czy umowa darowizny mieszkania jest konieczna?

W przeciwieństwie do każdej innej darowizny ta dotycząca nieruchomości wymaga nie tylko umowy, ale także formy aktu notarialnego.

darowizna mieszkania wizyta u notariusza

Zwykła umowa darowizny nie wystarczy. Akt darowizny mieszkania musi zostać spisany w obecności notariusza. Ma to jednak swoje plusy. Na przykład zwalnia strony z obowiązku zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego oraz dokonywania wpisów do księgi wieczystej.

Kiedy od darowizny mieszkania nie płaci się podatku?

Od większości darowizn trzeba zapłacić podatek, a obowiązek uiszczenia należności do urzędu skarbowego spada na obdarowanego. Jeśli jednak przedmiotem darowizny jest nieruchomość, przy spełnieniu odpowiednich warunków, podatek nie zostaje naliczony.

Darowizna mieszkania dla najbliższej rodziny

Największą zaletą dotyczącą darowizny między członkami najbliższej rodziny, jest zwolnienie z podatku od spadków i darowizn (przy zachowaniu odpowiednich warunków).

Najbliższą rodzinę definiuje się jako:

·        małżonka,

·        dzieci,

·        rodziców,

·        pasierbów,

·        rodzeństwo,

·        ojczyma i macochę.

Jeśli w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym powstał obowiązek podatkowy, do naczelnika urzędu skarbowego wpłynie wniosek dotyczący darowizny między którąś z powyższych osób a obdarowującym, podatek od darowizny mieszkania nie będzie naliczony. Złożenie stosownego wniosku jest obowiązkiem notariusza, który sporządza akt darowizny.

Darowizna dla małżonka a wspólność majątkowa

Ważna informacja dla małżonków, którzy pozostają we wspólnocie majątkowej:

jeśli jedno z Was otrzyma darowiznę mieszkania, nie wchodzi ona w skład majątku wspólnego, tylko do majątku osobistego obdarowanego.

Przekazanie mieszkania w formie darowizny — dalsza rodzina i osoby niespokrewnione

Darowizna nieruchomości dla osób z dalszej rodziny lub całkowicie niespokrewnionych wiąże się z nieco innymi przepisami prawnymi i podatkowymi.

Dalsza rodzina to na przykład:

dzieci rodzeństwa,

rodzeństwo rodziców,

dzieci i małżonkowie pasierbów,

małżonkowie rodzeństwa,

rodzeństwo małżonków.

Obdarowany z tego kręgu, aby uniknąć zapłaty podatku, musi spełnić kilka warunków.

Nie może być właścicielem lub współwłaścicielem innego budynku mieszkalnego albo w 6 miesięcy od zawarcia umowy darowizny jest zobligowany pozbyć się takiej nieruchomości na rzecz własnego dziecka, Skarbu Państwa lub gminy.

Nie może posiadać zarówno spółdzielczego lokatorskiego prawa lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, jak i wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowej prawa do domu czy lokalu w domu mieszkalnym. Jeśli posiada jakiekolwiek wyżej wymienione prawo, musi przekazać je dziecku lub spółdzielni w takim samym terminie jak w punkcie 1.

Nie może wynajmować mieszkania lub musi rozwiązać umowę najmu w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny u notariusza.

Przedmiot darowizny musi zostać wykorzystany na tzw. własne cele mieszkaniowe.

Kiedy można sprzedać darowane mieszkanie bez podatku dochodowego?

Aby uniknąć zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19%, obowiązującego przy sprzedaży nieruchomości, należy odczekać 5 lat od daty nabycia lokalu czy domu. W przypadku darowizny do tego okresu wlicza się czas posiadania nieruchomości zarówno przez darczyńcę, jak i obdarowanego.

dwie kobiety z dokumentami

Podsumowanie podstawowych zagadnień — darowizna mieszkania

Darowizna mieszkania to specyficzny rodzaj takiego świadczenia i jak każda darowizna nieruchomości zawsze musi zostać potwierdzona notarialnie. Po przekazaniu mieszkania w formie aktu notarialnego obowiązek zgłoszenia darowizny do Urzędu Skarbowego spoczywa na notariuszu.

Aby uniknąć podatku od darowizny, stosowny wniosek musi trafić do Naczelnika US w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Na dodatek, jeśli darowizna odbywa się poza najbliższymi krewnymi, do spełnienia jest szereg dodatkowych warunków.

Polecane artykuły